Megi-Dent Szczecin

Stomatologia zachowawcza

Dziedzina stomatologii zajmująca się zarówno profilaktyką próchnicy jak i leczeniem już powstałych ubytków próchnicowych. Częścią tej specjalności jest endodoncja, która obejmuje leczenie kanałowe zębów.

Podstawą stomatologii zachowawczej są regularne wizyty kontrolne (najlepiej co pół roku) jak i prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej.

W naszym gabinecie wykonujemy:

Próchnica zębów to choroba uszkadzająca tkanki twarde zębów, ulegające stopniowej demineralizacji na skutek działania kwasów  produkowanych przez bakterie obecne w płytce nazębnej.

Sposób leczenia próchnicy zależy od stopnia zaawansowania procesu chorobowego. W początkowych stadiach ( przy obecności jedynie plam próchnicowych ) leczenie jest nieinwazyjne, polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni zęba i zastosowaniu preparatów remineralizujących.

Na tym etapie proces chorobowy można zatrzymać i nie dopuścić do powstania ubytku, dlatego też tak ważne są regularne wizyty kontrolne jak i zabiegi higienizacyjne. Jeżeli jednak dojdzie do powstania ubytku konieczne jest oczyszczenie zęba z mas próchnicowych i wypełnienie ubytku materiałem tzw. plombą. Na ostatnim etapie próchnica przedostaje się do miazgi zęba i wtedy niezbędne jest leczenie kanałowe.

Stomatologia zachowawcza szczecin
Stomatologia zachowawczas