Megi-Dent Przecław

Sedacja wziewna

Dysponujemy aparaturą do sedacji wziewnej (podtlenek azotu – gaz rozweselający). Dzięki niej jesteśmy w stanie walczyć z dentofobią czyli lękiem stomatologicznym towarzyszącym niektórym dzieciom i dorosłym .

Metoda ta polega na podaniu mieszaniny tlenu i azotu o działaniu uspokajającym przy zachowaniu podstawowych odruchów i świadomości. Jest to metoda całkowicie bezpieczna.

Należy jednak podkreślić, iż warunkiem powodzenia sedacji jest współpraca pacjenta z lekarzem. Współpraca ta polega na świadomym oddychaniu przez maseczkę założoną na nos przy jednoczesnym otwarciu ust. Dzieci często trzeba przygotować i tu dużą rolę odgrywają rodzice, którzy po zabraniu zapachowej maseczki do domu muszą przyzwyczaić do niej swoje pociechy i przetrenować oddychanie przez nos.

Ważnym wskazaniem do sedacji jest również silny odruch wymiotny, który utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia leczenie. Pacjent po podaniu podtlenku azotu nie tylko wchodzi w stan przyjemnego odprężenia i braku strachu ale też traci poczucie czasu co jest ważne przy długotrwałych zabiegach.

Natomiast najczęstszym przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest niedrożność dróg oddechowych gdyż niemożliwe jest wówczas skuteczne oddychanie przez nos. I jeszcze jedno po zabiegu sedacji można prowadzić samochód.

sedacja wziewna szczecin