Megi-Dent Przecław

Leczenie dzieci

Oferujemy:

leczenie dzieci stomatolog szczecin

Wizyty adaptacyjne

Pierwsza wizyta małych dzieci w gabinecie stomatologicznym. Podczas takiej wizyty lekarz, często w formie zabawy, oswaja dziecko z urządzeniami stomatologicznymi. Gdy dziecko na to pozwoli można wykonać przegląd jamy ustnej, natomiast leczenie planuje się na kolejne wizyty. Właściwe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty oraz prawidłowy jej przebieg to bardzo ważne czynniki kształtujące późniejszą postawę dziecka wobec leczenia.

Leczenie endodontycze zębów mlecznych

W naszym gabinecie stosujemy tzw. metodę amputacyjną, która polega na usunięciu jedynie części miazgi (nerwu) z komory zęba, z pozostawieniem miazgi kanałowej. Tak leczone zęby wymagają szczególnej obserwacji i częstych kontroli stomatologicznych.

Usuwanie zębów mlecznych

Niestety czasem zdarza się, że ząb mleczny jest tak zniszczony próchnicowo, że nie ma możliwości jego leczenia. Trzeba go wówczas usunąć. Należy jednak pamiętać, że przedwczesna utrata zęba mlecznego może prowadzić do przemieszczania się sąsiadujących zębów stałych i powstawania wad zgryzu. Zalecamy wówczas konsultację ortodontyczną.

Lakierowanie

Aplikowanie na powierzchnie zębów preparatów zawierających fluor (lakierów), jako metoda zapobiegania próchnicy powinno być wykonywane 2-4 razy w roku w zależności od ryzyka próchnicy.

Lakowanie

Wypełnienie zagłębień na powierzchniach zdrowych zębów w celu łatwiejszego oczyszczania i zapobiegania przed próchnicą. Lakujemy przede wszystkim szóstki i siódemki stałe. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Leczenie próchnicy zębów mlecznych

Leczenie próchnicy zębów mlecznych z wypełnieniem ubytków glassjonomerem bądź kolorowym materiałem Twinky Star (wypełnienie dostępne w siedmiu kolorach, co jest dodatkową motywacją dla dziecka do dalszego leczenia. Dzieci bardzo chętnie przychodzą na kolejne wizyty, aby mieć kolejną plombkę innego koloru).

Leczenie próchnicy zębów stałych

Próchnica w zębach stałych niedojrzałych jest zazwyczaj próchnicą ostrą, o gwałtownym przebiegu, prowadzącą do znacznej destrukcji tkanek twardych zęba. Dlatego też tak ważne są częste wizyty kontrolne umożliwiające wykrycie małych ubytków i zachowanie żywotności zębów. Niezauważona próchnica ostra może w krótkim czasie doprowadzić do konieczności leczenia endodontycznego, które przeprowadzone w tak młodym wieku zwiększa ryzyko utraty zęba w wieku dojrzałym.

Lapisowanie (impregnacja)

Zabieg polegający na przesyceniu próchnicowo zmienionych tkanek zębów mlecznych roztworem azotanu srebra. Spowalnia to a nawet niekiedy zatrzymuje próchnicę u małych dzieci, które nie pozwalają na standardowe leczenie. Zęby z próchnicą po takim zabiegu są niestety czarne, lecz gdy tylko dziecko dojrzeje, można opracować ubytki usuwając przebarwione tkanki i wypełnić je. Impregnacja jest to zatem metoda z wyboru u dzieci niewspółpracujących, która możliwie jak najszybciej powinna być zastępowana przez typowe leczenie i wypełnienie ubytku.

Leczenie endodontyczne zębów stałych

Leczenie endodontyczne zębów stałych niedojrzałych jest leczeniem trudnym, najczęściej kilkuetapowym. Zęby stałe u dzieci, pomimo że są w pełni widoczne w jamie ustnej, mają niecałkowicie zakończony rozwój korzenia. Zatem celem leczenia endodontycznego jest doprowadzenia do zakończenia rozwoju wierzchołka, a dopiero później szczelne wypełnienie kanału(-ów).

Infiltracja

Metoda leczenia próchnicy początkowej (plamy próchnicowej) z zastosowaniem preparatu Icon. Zatrzymuje on przebieg próchnicy poprzez zamknięcie mikroporowatości szkliwa, dzięki czemu nie powstaje ubytek próchnicowy, który później trzeba by było opracować i wypełnić. Metoda jest polecana zarówno do zębów mlecznych jak i stałych.